Uczniowie klasy V wzięli udział w warsztatach "Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki" prowadzonych przez edukatorkę z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie panią Adriannę Drązikowską.
„Muzeum w pudełku” to nowoczesne narzędzie edukacyjne – mini kolekcja muzealna "w pudełku" - dające możliwość atrakcyjnej i aktywnej nauki o elementach kultury i historii polskich Żydów. Projekt skierowany jest do uczniów klas IV - VI szkoły podstawowej.
W ramach warsztatów piątoklasiści wzięli udział w grze narracyjnej. Uczniowie wcielili się w postać Antka – współczesnego 12 – latka, który niespodziewanie przenosi się w przeszłość i trafia do miasteczka w dawnej Polsce, gdzie obok siebie żyli Polacy oraz Żydzi. Jego przewodniczką zostaje żydowska dziewczynka Malka. Dzieci wspólnie zwiedzają miasteczko, poznając żydowskie tradycje, święta, kuchnię i życie codzienne. Duże zainteresowanie wśród uczniów wzbudziły przedmioty związane z religią i kulturą żydowską, których mogli dotknąć (kubek dwuuchy, kielich, świeczniki, jad, kipa). Na koniec uczniowie zagrali w drejdla.
Zajęcia były bardzo interesujące i zachęciły uczestników do poszukiwania różnic i podobieństw między kulturą żydowską i polską, a także do patrzenia z szacunkiem na drugiego człowieka bez względu na jego pochodzenie.
Po warsztatach odbyło się szkolenie dla nauczycieli, podczas którego pani Adrianna wyjaśniała, jak efektywnie wykorzystać grę podczas zajęć.
Szkoła otrzymała zestaw materiałów edukacyjnych „Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki”. W zestawie znalazła się gra narracyjna "Miasteczko Malki" wraz ze specjalnie zaprojektowaną mapą, zdjęciami archiwalnymi oraz replikami obiektów z kolekcji Muzeum POLIN.