Aktualności

          • Wycieczka klas I

          • Uczniowie z klasy Ia i Ib wybrali sie na wycieczkę do Zakopanego. Najpierw zdobyli Rusinową Polanę i Wiktorówki. Odwiedzili też Sanktuarium Matki Boskiej Jaworzyńskiej. A w Zakopanem odwiedzili Park Iluzji, w którym wszystkie prawa fizyki nabierały innego znaczenia. Najważniejszym jednak punktem wycieczki było Muzeum Kornela Makuszyńskiego oraz cmentarza na Pęksowym Brzyzku, gdzie Kornel Makuszyński i jego żona zostali pochowani. Dzieci zdobyły wiele cennych informacji o naszym patronie. Wszyscy wrócili zmęczeni, ale bardzo zadowoleni i pełni wrażeń.

          • 🏅 Dzień Sportu klas 4–8 – 19 czerwca 🏅

          • 🏅 Dzień Sportu klas 4–8 – 19 czerwca 🏅

            19 czerwca nasza szkoła tętniła sportowymi emocjami! Dzień Sportu dla klas 4–8 odbywał się jednocześnie na szkolnym Orliku, sali gimnastycznej oraz szkolnych korytarzach – wszędzie coś się działo, ponieważ przygotowano aż 17 konkurencji.

            Uczniowie mogli sprawdzić się zarówno w grach drużynowych – piłce nożnej, siatkowej, koszykowej czy palancie – jak i w konkurencjach indywidualnych, takich jak: skoki przez skakankę, tor rowerowy, hula-hop, dart, rzuty do celu czy kozłowanie dwiema piłkami. Dzięki tak różnorodnym zadaniom każdy mógł znaleźć coś dla siebie i pokazać swoje mocne strony.

            Wszystkie konkurencje były punktowane, a klasy zbierały punkty do wspólnej klasyfikacji. Liczyła się również frekwencja, która była naprawdę imponująca!

            Po upalnym i intensywnym dniu wszyscy z niecierpliwością oczekiwali ogłoszenia wyników na chłodnym szkolnym korytarzu.

            🥇 I miejsce – klasa VI
            🥈 II miejsce – klasa VII
            🥉 III miejsce – klasa V
            IV miejscce - klasa IVb
            V miejsce - klasa VIII
            VI miejsce - klasa IVa

            Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał słodki upominek 🍬

            👏 Wielkie brawa dla wszystkich, którzy wzięli udział, dali z siebie wszystko i walczyli nie tylko o punkty dla swojej klasy, ale także o własne zdrowie, aktywność i dobrą zabawę!

          • Wirtualne laboratorium Empiriusz

          • W roku szkolnym 2025/2026 podczas lekcji chemii uczniowie z klasy VII i VIII pracowali z wykorzystaniem wirtualnego laboratorium Empiriusz. Dzięki nowoczesnemu narzędziu cyfrowemu mogli przeprowadzać doświadczenia w bezpiecznym środowisku, obserwować reakcje chemiczne oraz analizować ich wyniki. Zajęcia pozwalały na połączenie wiedzy teoretycznej z praktyką oraz rozwijanie umiejętności badawczych. Lekcje przebiegały w atmosferze aktywnego odkrywania i eksperymentowania.

          •  " Przygody z Eko-skrzatem"

          • W dniu dzisiejszym uczniowie klas I - III wybrali się na spektakl ekologiczny  " Przygody z Eko-skrzatem" . Celem przedstawienia było przypomnienie uczniom jak ważna jest troska o naszą planetę. Dzieci miały okazję utrwalić sobie wiele pojęć związanych z ekologia miedzy innymi co to jest recykling, jak należy dbać o Ziemię oraz jak segregować śmieci. Spektakl sprawił dzieciom wiele radosci jak również korzyści edukacyjnych. Wszyscy wrócili do szkoły zadowoleni.
            Organizatorem spektaklu jest Miasto i Gmina Czarny Dunajec w ramach projektu pn. Wdrożenie Programu ochrony powietrza w Mieście i Gminie Czarny Dunajec.

          • Podstawy elektroniki na lekcjach informatyki

          • Podstawy elektroniki na lekcjach informatyki

            Uczestnictwo w programie #LaboratoriaPrzyszłości stworzyło uczniom okazję na zapoznanie się z mikrokontrolerami Arduino UNO. Za pomocą Arduino mogli nie tylko pisać programy wykonywane przez mikrokontroler, lecz także budować rozmaite urządzenia współpracujące z mikrokontrolerem.Na lekcjach informatyki uczniowie zajęli się budową prostych układów elektronicznych. Do tego celu, poza płytką Arduino UNO, wykorzystali płytki stykowe, diody LED, przewody połączeniowe, rezystory, kondensatory, potencjometry i przyciski typu tact switch.

          • 🏃‍♀️⚽ Dzień Sportu klas I–III ⚽🏃‍♂️

          • 🏃‍♀️⚽ Dzień Sportu klas I–III ⚽🏃‍♂️

            16 czerwca na szkolnym Orliku odbył się pełen emocji i sportowej rywalizacji Dzień Sportu dla uczniów klas I–III.

            Wydarzenie rozpoczęło się od wspólnej rozgrzewki, którą dla poszczególnych klas przygotowali i przeprowadzili uczniowie klasy VIII. Następnie wszyscy uczestnicy wzięli udział w biegu wytrzymałościowym, który był pierwszą konkurencją sportową tego dnia.

            Kolejnym punktem programu były mecze piłki nożnej rozgrywane pomiędzy drużynami poszczególnych klas. Po emocjonujących rozgrywkach klasyfikacja przedstawiała się następująco:
            🥇 I miejsce – klasa IIa
            🥈 II miejsce – klasa IIIb
            🥉 III miejsce – klasa IIb

            Na uczestników czekało również wiele dodatkowych atrakcji przygotowanych przez ósmoklasistów. Uczniowie sprawdzali swoje umiejętności m.in. w skokach na skakance, rzutach do celu, kozłowaniu piłki, pokonywaniu toru przeszkód oraz innych sportowych konkurencjach.

            Na zakończenie dnia wiele emocji wzbudziła konkurencja przeciągania liny, w której rywalizowały całe klasy. Najsilniejsza okazała się klasa IIb, jednak najważniejsze były dobra zabawa, wspólna rywalizacja i mnóstwo śmiechu, które towarzyszyły wszystkim uczestnikom.

            Każdy uczeń otrzymał również pamiątkowy dyplom z wyróżnieniem swoich dwóch najlepszych wyników osiągniętych w przygotowanych konkurencjach.

            To był dzień pełen ruchu, radości i sportowych emocji. Dziękujemy uczniom klasy 8 oraz wychowawcom najmłodszych klas pomoc i zaangażowanie oraz wspólnie spędzony czas! 👏🏅

          • Ścieżka sensoryczna 

          • Ścieżka sensoryczna 
            Nauczyciele naszej szkoły  przygotowali dla uczniów nowa i angażującą ścieżkę sensoryczna. Ścieżka została zaprojektowana tak, aby była atrakcyjna dla wszystkich uczniów, a jednocześnie stanowiła element wspierający terapię i rozwój dzieci objętych pomocą psychologiczno - pedagogiczną. Dzięki różnorodnym fakturom uczniowie mogą dostymulować sensorycznie swoje ciało, wzmocnić koncentrację i uwagę oraz wesprzeć  samoregulację i wyciszenie.  Tworząc ścieżkę, dbaliśmy o to, aby była bezpieczna, estetyczna i dostosowana do potrzeb dzieci o różnych możliwościach,  szczególnie tych w młodszym wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. W naszej szkole stawiamy na kreatywne rozwiązania, które wspierają rozwój uczniów w sposób naturalny i przyjazny. Szczególnie dziękujemy Panu Piotrowi Kowalskiemu za pomoc podczas przygotowań.

          • Wycieczka klasy IIa

          • Dnia 11 czerwca klasa IIa udała się na wycieczkę do Nowego Targu. Uczniowie wzięli udział w warsztatach „Majsterkowo” – programie edukacyjnym sieci Castorama, skierowanym do dzieci, którego celem jest nauka pracy z narzędziami oraz rozwijanie kreatywności. Dzieci stworzyły piękne prace i z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach.

            Następnie udali się na lotnisko, gdzie mogli wsiąść do szybowca oraz porozmawiać z pilotem. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali jego odpowiedzi na zadawane pytania. 

            Dzieci świetnie spędziły czas, bawiąc się również na placu zabaw. Wycieczka była bardzo udana i dostarczyła wszystkim wielu ciekawych wrażeń oraz nowych doświadczeń.

          • "Polska zaczyna się w mojej klasie" 

          • "Polska zaczyna się w mojej klasie" 
            Klasa Ib zakończyła Ogólnopolski projekt edukacyjny " Polska zaczyna się w mojej klasie". Został przeprowadzony w celu budowania wspólnoty klasowej, rozwijania świadomości obywatelskiej oraz kształtowania dumy z bycia Polakiem. Uczniowie realizując pięć modułów tematycznych, stopniowo przechodzili od działań w obrębie swojej klasy i szkoły do poznawania społeczności lokalnej i ojczyzny. Poszczególne zadania dostarczyły dzieciom wielu cennych doświadczeń. Wzrosło ich poczucie tożsamości, odpowiedzialności za wspólne dobro i gotowość do działania. Uczniowie nauczyli się współpracy, podejmowania decyzji i okazywania szacunku dla tradycji i symboli narodowych. Realizacja projektu przyczyniła się do wzmocnienia więzi klasowych, rozwoju kompetencji społecznych oraz pogłębiania wiedzy o Polsce.

          • Zbieraj z klasą

          • Uwaga uwaga!!! Wielki powrót akcji!   

            Nie zdążyłeś za pierwszym razem? Masz kolejną szansę!

            Rusza II termin zbiórki elektrośmieci!

            Zbieramy wszystko co działało na prąd lub baterie: lodówka, pralka, TV/monitor, LCD, komputer, odkurzacz, toster, waga, klawiatura, drukarka, telefon, kamera, odbiornik radiowy, gra video, młynek do kawy, mikrofalówka, zabawka elektryczna.

            Ważne! Sprzęt  musi być kompletny, nie zdemontowany.

            100% zysku ze zbiórki trafia bezpośrednio na potrzeby naszej szkoły. Każdy kilogram ma znaczenie!.

            Sprzęt będzie odbierany przez pana Piotra Kowalskiego.

            Termin zbiórki: 10 czerwiec – 30 wrzesień

            Zrób porządek w domu i pomóż szkole zyskać nowe możliwości! Również, że przez cały rok zbieramy zużyte baterie – do pudełka w przedsionku szkoły.

             Zachęcamy do zaangażowania się w akcję!!!

          • 🥉 Brąz dla naszych siatkarek plażowych! 🏐☀️

          •  

            3 czerwca w Rabce odbyły się powiatowe zawody w piłce plażowej dziewcząt. Nasza drużyna wywalczyła udział w turnieju po wcześniejszym awansie z eliminacji gminnych, a w rywalizacji stanęło aż 8 najlepszych zespołów z całego powiatu nowotarskiego.

            Turniej dostarczył wielu emocji i sportowej walki do ostatnich piłek. Nasze zawodniczki świetnie rozpoczęły zmagania, odnosząc dwa zwycięstwa w fazie grupowej. Choć nie udało się uniknąć jednej porażki z drużyną z Załucznego. 

            Emocje ptowarzyszyły również zawodniczką  w meczu o III miejsce. W małym finale nasze siatkarki nie pozostawiły rywalkom złudzeń, sięgając po zasłużone zwycięstwo i miejsce na podium! 🏆

            III miejsce
            w powiecie: Katarzyna Sarniak, Jowita Świętek i Amelia Nowak.

            Gratulujemy całej drużynie wspaniałego wyniku, sportowej postawy oraz godnego reprezentowania naszej szkoły. Jesteśmy z Was bardzo dumni! 👏💙

          • Projekt " Szkoła Szkole"

          • Nasza szkoła wzięła udział w projekcie „Szkoła Szkole”. Uczniowie, nauczyciele oraz rodzice zaangażowali się w pomoc dzieciom z Syrii. Dzięki wspólnym działaniom udało nam się zebrać kwotę 2700 zł.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, uczniom i nauczycielom, którzy włączyli się w tę akcję i okazali swoje wielkie serce. Zebrane środki zostały pozyskane podczas szkolnych inicjatyw charytatywnych i zostaną przeznaczone na wsparcie dzieci dotkniętych skutkami wojny w Syrii.

            Dziękujemy za każdy gest życzliwości, zaangażowanie i pomoc. Razem możemy więcej! ❤️

          • Dzień Dziecka w naszej szkole

          • Wczoraj w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Dziecka. Mimo deszczowej pogody nie zabrakło atrakcji i dobrej zabawy.

            Ogromnym powodzeniem cieszyła się wata cukrowa, którą pan Józek przygotował dla wszystkich naszych uczniów. Uczniowie klas piątych i szóstych, zajmowali się malowaniem twarzy, zaplataniem warkoczyków oraz wykonywaniem tatuaży. Wiele radości sprawiły także baloniki, z których pani Kinga wyczarowywała prawdziwe cuda.

            Serdecznie dziękujemy również Radzie Rodziców za zakup czekolad i wody mineralnej dla dzieci.

            Uczniowie mieli także możliwość zabawy na sali gimnastycznej, a starsze koleżanki przygotowały dla nich liczne zabawy.

            To był dzień pełen uśmiechu, radości i niezapomnianych wrażeń. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wyjątkowego święta!

          • Wcieczka klas IVa i IVb do Ojcowskiego Parku Nrodowego

          • 26 maja uczniowie klas IVa i IVb wzięli udział w wycieczce do Ojcowskiego Parku Narodowego.

            26 maja uczniowie klas IVa i IVb wzięli udział w wycieczce do Ojcowskiego Parku Narodowego.

            A tak swoją przygodę w Ojcowie opisała jedna z uczestniczek wyjazdu:

            Wyjechaliśmy około 8 rano spod naszej szkoły. Po 2 h byliśmy na miejscu, gdzie przywitał nas pan Paweł – nasz przewodnik.

            Na wstępie opowiedział o Ojcowskim Parku, a mnie najbardziej zaciekawiło to, że w tym najmniejszym parku w Polsce jest aż 700 jaskiń.

            Pierwszym punktem wycieczki był Zamek Kazimierzowski. Niestety najważniejszego budynku tam nie było. Zostały dwie wieżyczki i studnia. Następnie przeszliśmy długą ścieżką przez las aż do jaskini. Co ciekawe, były w niej pomieszczenia takie jak kuchnia i sypialnia, w których według legendy ukrył się Władysław Łokietek przed królem czeskim. Jest największą jaskinią parku. Moją uwagę szczególnie zwróciły skały, które jakby lały się z sufitu. Były to stalaktyty. W czasie I wojny światowej jaskinia ta służyła za schronienie miejscowej ludności.

            Następnym punktem wycieczki była Brama Krakowska, która służyła dawniej za drogowskaz. Poinformowano nas, że z tego miejsca zostało 15 km do Krakowa.

            Kolejnym przystankiem było źródło miłości. Legenda głosi, że jeżeli kobieta i mężczyzna napiją się wody w tym samym momencie, to będą razem na zawsze. Tuż obok była jaskinia, która służyła jako schronienie dla bydła podczas burzy. Podobno o północy otwiera się w niej przejście.

            Następnie przemieściliśmy się pod Maczugę Herkulesa. Jej nazwa pochodzi od kształtu skały. Jest zbudowana z wapieni skalistych. Jest bardzo charakterystyczna i zrobiła na mnie wrażenie. Teraz rozumiem, dlaczego jest wizytówką Ojcowskiego Parku Narodowego.

            W pobliżu stał Zamek w Pieskowej Skale. Spodobała mi się legenda o uwięzionej tam Dorocie, której pies przynosił resztki jedzenia.

            Tym akcentem zakończyła się nasza wycieczka. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w McDonald's, gdzie napełniliśmy brzuszki.

            W autobusie nasze wychowawczynie zorganizowały nam konkurs wiedzy o parku.

            Wycieczkę uważam za bardzo udaną. Miło spędziliśmy razem czas i mogliśmy poznać miejsca historyczne oraz piękno przyrody.

            Inga

          • Warsztaty profilaktyczne

          • W naszej szkole odbyły się zajęcia profilaktyczne prowadzone przez trenerów z Centrum Działań Profilaktycznych z Wieliczki.

            Uczniowie klas I–IV uczestniczyli w programie „Gadki” – były to ciekawe i dostosowane do wieku dzieci zajęcia dotyczące bezpieczeństwa, emocji, wyznaczania granic oraz reagowania w sytuacjach budzących niepokój. Dzieci aktywnie brały udział w spotkaniach i chętnie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami.

            Z kolei uczniowie klas V–VI wzięli udział w programie „Debata”, którego celem było zwrócenie uwagi na znaczenie podejmowania świadomych decyzji, budowania pewności siebie oraz profilaktyki uzależnień. Zajęcia miały formę rozmów, ćwiczeń i wspólnej wymiany opinii.

            Dziękujemy pani Milenie za wartościowe spotkania, a uczniom za zaangażowanie i aktywny udział.

          • Wycieczka edukacyjno - przyrodnicza do Chaty Przygody 

          • Wycieczka edukacyjno - przyrodnicza do Chaty Przygody 
            Uczniowie klas I wyruszyli na wycieczkę do Chaty Przygody, która znajduje się w lesie. Juz od pierwszych chwil czekały na nich aktywności, które łączyły ruch, współpracę i poznawanie tajemnic lasu. Po dotarciu autokarem na parking rozpoczęła się zabawa w podchody. Zadaniem uczniów było odnalezienie leśnych zwierząt, które " wypadły " pani z koszyka podczas wędrówki. Dzieci z ogromnym zaangazowaniem szukały ukrytych maskotek, ćwicząc spostrzegawczość i utrwalając wiedzę o mieszkańcach lasu. Po dotarciu do Chaty Przygody przyszedł czas na swobodna zabawę na terenie ośrodka. Największym zainteresowaniem cieszyły się tyrolka, kuchnia błotna i tor przeszkód, które pozwoliły dzieciom na ruch, kreatywność i wspólna zabawę. Kolejnym punktem programu były warsztaty przyrodnicze. Uczniowie wyruszyli w teren, aby poszukać śladów jelenia, podczas których poznawali tropy oraz ciekawostki o tych zwierzętach. Nie zabrakło czasu na pieczenie kiełbasek przy ognisku. Wycieczka dostarczyła uczniom nie tylko wiedzy przyrodniczej, ale także okazji do integracji, ruchu  i wspólnej zabawy. Był to dzień pełen przygód, uśmiechu i nowych doświadczeń.